Asute arhiveeritud lehel. Mine värske Arvamusfestivali lehele.

Warning: Use of undefined constant MINUKAVA_ID - assumed 'MINUKAVA_ID' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /data01/virt39692/domeenid/www.arvamusfestival.ee/2017/wp-content/themes/ubergrid/header.php on line 44

Warning: Use of undefined constant KAVA_ID - assumed 'KAVA_ID' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /data01/virt39692/domeenid/www.arvamusfestival.ee/2017/wp-content/themes/ubergrid/header.php on line 44

Warning: Use of undefined constant KULTUURIPROGRAMM_ID - assumed 'KULTUURIPROGRAMM_ID' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /data01/virt39692/domeenid/www.arvamusfestival.ee/2017/wp-content/themes/ubergrid/header.php on line 44

Näidisriik – maheriik

Arutelul “Eesti tulevikulugu otsimas”
sündinud tulevikulugu
Vaata lisa: 2017.arvamusfestival.ee/eestilugu

Eesti on väike ja see väiksus annab talle tuhandeid eelised, mille üle kõigil eestimaalastel hea meel
ja uhke tunne on. Me oleme väiksed, kuid sellele vaatamata rahvusvahelised ja teistega ühendatud. Meie tuleviku Eesti on näidisriik, maheriik.

Kõige olulisem meie maheriigis on see, et inimesed on kontaktis loodusega. Kõigepealt see tähendab seda, et „loodus“ on alles – puutumatu puhas ja paks mets, kuhu saab ära kaduda ja ära eksida; rabad ja niidud ja sood, üksiolemise kohad ja põgenemise kohad. Puhas loodus ja puhas vesi ja puhas õhk. Ja väiksed saunad rabajärve kaldal ja puhtad inimesed. Ja pühad hiiepaigad. Ja puhas toit. Ja see lõhnab, see on Eestimaa lõhn.

Meie loodus on hingematvalt ilus nii meile endile kui ka teistele, kes tulevad kaugemalt. Siin on ruumi!

Aga sellest ei piisa – siin elavad erilised inimesed, kes kannavad Põhjamaist vaimu ja mentaliteeti. Need inimesed on loodusega kontaktis, nende jaoks tähendab loodus palju enamat kui materiaalne väärtus. Nad oskavad elada loodusega ühes rütmis. Need inimesed tunnevad mustikat ja vaarikat, teelehte ja naistepuna, oskavad keeta raviteed ja teavad teisigi metsasaladusi.

Nendel inimestel on alles lihtne talupojamõistus, nad püüavad teha kõiki asju hästi ja kogu aeg edasi areneda. Need on lihtsad inimesed. Need on vabad inimesed, kellel on vabadus olla, rääkida ja teha. Need inimesed peavad oluliseks teadlikkust ja õnne poole püüdlemist. Nad on vabad raha kammitsatest.

Meie maheriigis on lihtne elukorraldus. Riik on inimesele lähedal ja hoolib. See on lihtne elu, mis  paelub. Selle lihtsuse toob innovatsioon ja professionaalsus. Laste osas valitseb meie riigis sotsialism. Haridus on tähtsal kohal.

Siin ei ole hierarhiaid ja klassivahesid. Inimesed hoolivad üksteisest.

Meie oma nafta on meie INIMESED. Igaüks on tähtis.

Arutelu juhtis: Ruti Einpalu
Arutelul osalesid: Saskia Laasik, Piret Lilleväli, Elo Aun, Anneli Ohvril, Külli Teimann, Tiina Urm, Kristi Täht
Millal arutelu aset leidis: 25.09.2015
Kus arutelu aset leidis: Kukekeses, kahe meeskonna koostööüritusel