Asute arhiveeritud lehel. Mine värske Arvamusfestivali lehele.

Warning: Use of undefined constant MINUKAVA_ID - assumed 'MINUKAVA_ID' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /data01/virt39692/domeenid/www.arvamusfestival.ee/2017/wp-content/themes/ubergrid/header.php on line 44

Warning: Use of undefined constant KAVA_ID - assumed 'KAVA_ID' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /data01/virt39692/domeenid/www.arvamusfestival.ee/2017/wp-content/themes/ubergrid/header.php on line 44

Warning: Use of undefined constant KULTUURIPROGRAMM_ID - assumed 'KULTUURIPROGRAMM_ID' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /data01/virt39692/domeenid/www.arvamusfestival.ee/2017/wp-content/themes/ubergrid/header.php on line 44

Vaim, kandes kord triumfipärgi ja rikast rüüd

Arutelul “Eesti tulevikulugu otsimas”
sündinud tulevikulugu
Vaata lisa: 2017.arvamusfestival.ee/eestilugu

Tänases Eestis valmistab meile rõõmu sisemine vabadus ja julgus, mõlemat soovime endaga kaasa võtta ka meie tuleviku Eestisse 25 aasta pärast. Aastaks 2040 iseloomustavad meie Eestit sõbralikud ja hoolivad inimesed ja soe pesakond. Kõige selle võtab kaunisti kokku Betti Alveri aegadetagune luuletus, mis algab sõnadega:”Vaim, kandes kord triumfipärgi ja rikast rüüd…”

Meile valmistab rõõmu eelkõige see, et saame nautida puhast loodust, mis tulnud kaasa meie vanaemade maalt. Sealt samast oleme kaasa saanud ka rahvatraditsioonid ja -kombed, mida säilitada ja mille nimel võidelda – laulupidu ja teised suured sündmused.

Me tunneme, et välismaal elavad eestlased soovivad tagasi tulla ning neil on, kuhu tulla. On mitu head näidet, kus väljaspool Eestit elavad lapsevanemad toovad oma lapsed Eesti lasteaeda. Küllap on seal erinevaid põhjuseid, aga kindlasti valmistab meile rõõmu see, et meie lapsed saavad käia iseseisvalt koolis ja valida endale sobivaid huviringe ning suuremate linnade vahel on transpordiühendus, mis lubab meil juua hommikul kodus kuuma kohvi, olla lõunaks teises linnas heade kolleegidega, kuid uinuda päeva lõpuks jälle oma kodus ja oma voodis.

Vabadel hetkedel saame käia oma neljajalgse lemmikloomaga jalutamas nii, et ei pea ilmtingimata rihma ega suukorvi kaasa võtma, sest mel on ruumi elada. Meil on tuttavad igal pool, ka välismaal – sest meid, ka Eestit, teatakse – nii tekib turvalisus meil endal kui meie lastel. Kõige eelneva võtavad kokku märksõnad nagu sisemine vabadus ja julgus.

Meie tuleviku Eestis 25 aasta pärast on levinud ökokogukonnad ja meil kõigil on võimalik kasvatada oma kapsaid ja porgandeid. Eestis elavad sõbralikud ja hoolivad inimesed ning igas kogukonnas on säilinud eesti keel – ükskõik, millisesse Eesti paika me ka ei lähe, igal pool saab eesti keelega hakkama.

Me väärtustame oma kodukohta, sest soovime, et säiliksid meie lapsepõlve mängumaad. Vähe sellest, elu säilib igal pool Eestis, mitte üksnes suuremates linnades. Me saame käia mere ääres ja lugeda merele luuletusi, näiteks Betti Alveri kauneid sõnu: “Vaim, kandes kord triumfipärgi ja rikast rüüd…”

Meie haridussüsteem on kaasaegne – see on teinud 360kraadise pöörde, ent on näoga teises suunas – et tulevikukool mõistaks ühiskonda ja käiks selle muutustega kaasas.

Meie lastel on vanemad ja kogukonnad väärtustavad perekonda. Meie pereelu on soe pesakond ning meie lastel on võimalus valida. Meil on rohkem aega iseendale ja me muretseme vähem. Lõpuks oleme õppinud iseend armastama.

Sellises Eestis tahame elada.

Arutelu juhtis: Marten Lauri
Arutelul osalesid: Reet, Karin, Tiina, Kadri, Vilve, Krista, Ülle, Marten (juhtis arutelu ja pani kirja)
Millal arutelu aset leidis: 11.10.2015
Kus arutelu aset leidis: Kinos Artis, saate “Ühisvõte” esilinastus